situace
půdorysy
černý most je místo, které většina lidí zná hlavně jako přestupní stanici. místo se špatnou pověstí – nepřívětivé a zanedbané. právě konkrétně špatný stav lávek nad autobusovými odjezdy, který je způsoben jak nedostatky při výstavbě tak dlouhodobým zanedbáním údržby způsobeným i nejasnostmi ohledně správy, vedl k úvahám, jak s terminálem dál.
my chceme vytvořit na černém mostě kvalitní, tedy příjemné, přehledné, bezpečné a pohodlné městské prostředí. toho nelze dosáhnout bez zásadního zjednodušení prostorových vztahů v rámci terminálu a jeho předprostoru. neboť prostorová komplikovanost je společný jmenovatel, ze kterého plyne náročnost údržby, množství bariéry v pohybu i vznik pocitově nebezpečných situací. proto navrhujeme stavebně jednodušší a pro uživatele prostorově srozumitelnější řešení. ohledně lávek nad autobusovým terminálem jsme došli k závěru, že v případě jakékoliv jejich rekonstrukce dojde za cenu značných nákladů sice k odstranění technických nedostatků, ale fixuje se stávající rozložení včetně všech finanční náročnosti údržby a všech dalších neduhů, které toto řešení má. je to např. kvůli pozici sloupů v úrovni stávajícího autobusového terminálu. proto považujeme za nutné tyto lávky odstranit a uvolnit si ruce k novému řešení, které nám umožní vytvořit respektive dokončit plnohodnotné městské prostředí, tedy náměstí příjemné pro chodce s živým parterem, stromy … a dopravním terminálem.
náměstí jako přirozené těžiště území a dopravní terminál jako jednu stranu tohoto náměstí. tedy jako součást městského prostředí (integrace dopravy do městského prostředí). tak, že cestující, který čeká na autobus, přirozeně pobývá v ploše náměstí. změna organizace pohybu autobusů, aby se při zachování stávající kapacity (výstupní stání a odstavná stání se nemění, nástupní stání se reorganizují ve stejném počtu) zkrátila vzdálenost a čas nutný k průjezdu terminálem. zároveň autobusový terminál získává charakter ulice (vozovky) procházející plochou náměstí. čitelné prostředí bez vizuálních i fyzických bariér, tedy komfort a bezpečí pro obyvatele/cestující, přehlednost pro cestující. ale zároveň zachování klíčových prvků původní architektury jak v rámci plochy náměstí (betonová plastika, fontána) tak budovy terminálu (zaklenutí). využití potenciálu střech jak pro cyklodopravu, tak pro expanzi veřejného prostoru, s možností diferencované nabídky aktivit.
projekt 0380000842, re:identita zaměřený na grafický design je spolufinancovaný evropskou unií – next generation eu
re:architekti studio s.r.o.
melantrichova 463/15,
110 00 praha 1-staré město
+ 420 222 935 137
studio@rearchitekti.cz
design webu: publikum.design
vytvořeno na platformě lay theme