Ďáblický hřbitov, a především jeho severní část masového pohřebiště, je velmi komplikovaným historickým prostorem. Zdejší půda nese mnoho kontroverzních, smutných a zapomenutých vrstev historické paměti. Dějiny 20. století ve střední Evropě jsou zde přítomny jako metafora, stejně jako ve formě tělesných pozůstatků historických aktérů.
Nová pietní úprava Ďáblického hřbitova je definována sérií jemných intervencí, které upozorňují na přítomnost masových hrobů, mění pavilony u vstupu do areálu na výstavní prostor a redefinují technické zázemí.
Nová konfigurace památníku zahrnuje sérii prvků, které jsou rozmístěné v prostoru: pylon, památník bezejmenných, podlouhlá lavice, pítko s pitnou vodou, a prostor pro ceremonie na východním konci cesty. Některé objekty jsou pokryty texty, např. dobovými novinovými články, archivními materiály, autobiografickými texty, citacemi či texty o jednotlivých osobách. Tyto texty budou vybrány po odborné diskuzi. Řešené území nevyčleňujeme z celku, naopak se jej snažíme novou cestou propojit s ostatními částmi hřbitova.
Drobnými úpravami v území vytváříme klidný stinný prostor s jasně čitelnými místy masových hrobů v terénu. Do stávající vegetace zasahujeme minimálně. Odstraňujeme pouze stromy nutné k pokácení, uschlé zimostrázové plůtky a několik větších keřových skupin. Výjimkou je okolí smuteční síně, kde je vzhledem k celkové remodelaci prostoru nutný větší zásah a kácíme veškeré zeravy, na jejichž místě vysazujeme nový lipový háj.