9. 11. 2023
|
Projekt ROZŠÍŘENÍ LODŽIÍ PANELOVÉHO DOMU se stal finalistou ČCA
6. finalistou se stal projekt ROZŠÍŘENÍ LODŽIÍ PANELOVÉHO DOMU.
Subtilní zásah, který však zásadně zvyšuje užitnou i tržní hodnotu všech bytů. Lodžie obtížně využitelné hloubky 1,1 m se pomocí konzolové konstrukce rozšířily na cca 2 m. Každý byt má nyní jednu souvislou lodžii namísto dvou menších. Vlastníci jednotek si navíc sami zvolili z možností snížení parapetů, přímého vstupu na zahradu, materiálu podlahy lodžie.
Hodnocení poroty:
Na první pohled nenápadný projekt je kvalitním příkladem minimálního zásahu, který vytváří maximální užitnou hodnotu. Pozoruhodný je proces přípravy projektu a silný příběh paní Ditrychové, která jej iniciovala a byla nepochybně hybnou silou jeho realizace. Projekt vznikl příkladným procesem hledání konsenzu mezi vlastníky bytů.
Ke zkvalitnění bydlení významně přispěl nenápadný zásah v podobě dva metry širokého průběžného přístupového balkonu. Stávající vložené balkony, které byly dříve obtížně využitelné, se staly plně funkčním prostorem náležejícím k bytům, propojily dříve oddělené místnosti s novou venkovní terasou a v neposlední řadě zvýšily hodnotu bytů.
Rozšíření balkonů působí v tomto kontextu jako přirozená součást vývoje domu, kdy nová vrstva citlivě respektuje tektoniku původního obytného bloku.
Poměr energie vynaložené na realizaci záměru k samotné hodnotě investice je pravděpodobně nejvyšší ze všech nominací. Celý proces a výsledek je významnou transformační inspirací pro podobné typologické rekonstrukce.
Byli jsme svědky hrdosti obyvatel na vlastnictví něčeho výjimečného. Tento pocit snad bude pokračovat jako pozitivní vlnový efekt přesahující fyzické hranice budovy.
|
ocenění
|
26. 9. 2023
|
re:identita
Jsme příjemcem podpory z EU, zveřejňujeme tímto informace o aktivitě a původu jejího financování na webových stránkách v rámci projektu Výzva č. 0381/2023 – Kreativní vouchery – Hlavní město Praha.
Realizujme projekt (registrační číslo: 0380000842, název projektu: re:identita) zaměřený na (účel projektu: grafický design – branding) financovaný Evropskou unií – Next Generation EU“.
|
www
|
1. 7. 2023
|
2 NOMINACE NA ČESKOU CENU ZA ARCHITEKTURU 2023
Nominované projekty „Rozšíření lodžií panelového domu“ a „Radnice města Lázně Bělohrad a úprava náměstí K.V. Raise“.
Česká cena za architekturu je soutěžní přehlídka, jejímž vyhlašovatelem je Česká komora architektů. Záměrem ČCA je propagace kvalitních výsledků práce etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Hlavním účelem přehlídky je pokrytí co nejširšího spektra prací. Z tohoto důvodu nejsou díla hodnocena v rámci jednotlivých kategorií, ale uděluje se jedna hlavní cena. Přihlášená díla posuzuje mezinárodní sedmičlenná porota.
|
ocenění
|
5. 4. 2023
|
NOVÝ HLAVÁK – Byli jsme vybráni mezi tři finalisty soutěžního dialogu Nový Hlavák
Hodnotící komise vybrala tři finalisty soutěžního dialogu Nový Hlavák.
Projekt revitalizace parku Vrchlického sady, novostavby tramvajové trati Muzeum – Bolzanova a rekonstrukce nové odbavovací haly Hlavního nádraží Praha se posunul do další fáze. Hodnotící komise vybrala tři mezinárodní architektonické týmy postupující do dalšího kola soutěžního dialogu. Týmy Henning Larsen Architects A/S, re:architekti+baukuh+YellowOffice a Miralles Tagliabue EMBT S.L.P. + OCA architects Prague, s.r.o. mají nyní čas do začátku března 2023 na vytvoření návrhu řešení projektu.
Při dvoudenním zasedání na začátku prosince si hodnotící komise nejprve vyslechla prezentace konceptů jednotlivých ateliérů, které přiblížily základní uvažování o území ve vztahu k zadání. Po každé prezentaci následovala diskuse týmu s komisí a přizvanými odborníky.
„Co mě osobně velmi příjemně překvapilo byl fakt, že ačkoliv jsou problémy současného prostoru hlavního nádraží notoricky známé a poměrně exaktně pojmenované, soutěžící nám dokázali nabídnout nezatížený, svěží, zdravě drzý pohled na jejich možné příčiny, a hlavně pestré scénáře jejich řešení. Jsem hrdý na to, že i když v každém z nás porotců zarezonovaly aspekty jednotlivých návrhů odlišně, dokázali jsme se napříč disciplínami dohodnout na třech postupujících týmech, jejichž návrhy v nás vzbudily největší očekávání. Tyto tři týmy tedy dostaly šanci nás v dalším kole přesvědčit o reálnosti svých vizí,“komentuje předseda hodnotící komise projektu Nový Hlavák Ing. arch. Jaroslav Wertig.
Druhý den si komise, již bez účasti zástupců jednotlivých architektonických studií, vyslechla stanoviska přizvaných odborníků. Následovala diskuse, jež vyústila ve výběr tří architektonických týmů:
• Henning Larsen Architects A/S sídlící v dánské Kodani, kteří zaujali svým přístupem mimo jiné založeným na datech a důkazech, jímž připravují města na budoucnost bez uhlíku. Projekty z jejich portfolia ukazují, jak lze vytvořit město, kde se dobře žije.
• re:architekti+baukuh+YellowOffice, česko-italské konsorcium, které ve svých pracích spojuje přístup k historii, moderním technologiím a dopravním stavbám.
• Miralles Tagliabue EMBT S.L.P. + OCA architects Prague, s.r.o., konsorcium španělských a českých architektonických studií. Ve svých minulých realizacích se snažilo o citlivé propojení nejrůznějších městských struktur.
„Prezentace jednotlivých kandidátů byly velmi poutavé a komise byla mile překvapena jejich úrovní. I to přispělo pozitivně k následné diskusi,“ popisuje ředitel Stavební správy západ Ing. Petr Hofhanzl.
Díky rozsahu a komplexnosti projektu se kromě hodnotící komise složené ze závislé části (zástupců zadavatelů) a z nezávislé části (architekti, krajinářští architekti a historikové) prezentací a následné diskuse účastnili i přizvaní odborníci hodnotící komise. Těmi byli další zástupci zadavatelů pro dílčí témata, například s ohledem na provoz a správu odbavovací haly, pronájmy, provoz a technologie metra a tramvají. Dále to byli odborníci na biotechnologie, modrou a zelenou infrastrukturu, participaci s veřejností, cyklodopravu, památkovou péči a další, včetně zástupců městských částí.
Nyní budou mít jednotlivé týmy čas zhruba do začátku března 2023 na vypracování návrhů řešení projektu Nový Hlavák, kdy je opět předvedou hodnotící komisi a následně je budou do konce května dopracovávat.
|
ocenění
|
6. 2. 2023
|
Rada hl. m. Prahy schválila koncepční studii na novou podobu dopravního terminálu na Černém Mostě
Terminál na Černém Mostě denně využije okolo 50 000 cestujících. Jedná se o důležitý přestupní bod mezi metrem B, autobusovými linkami městské, příměstské i dálkové dopravy a parkovištěm P+R s kapacitou 850 vozidel. Současné řešení terminálu je již zastaralé a samotné propojení k nástupištím komplikované.
Rada hl. m. Prahy proto pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), aby vybral zpracovatele koncepční studie celkové revitalizace terminálu. Výběrového řízení vyhrál multioborový tým, který vede kancelář re:architekti.
„Pražané ze sídlišť si zaslouží mít okolo sebe moderní a pěkné prostředí. Je ostudou, že se tomu dřív nikdo nevěnoval. Terminál Černý Most denně využívají desítky tisíc lidí, kterým toto prostředí ani trochu nevyhovuje. My z něj naopak plánujeme udělat výkladní skříň celé oblasti. Cílem koncepční studie je navrhnout nejvhodnější dlouhodobé řešení autobusového terminálu, které v horizontu 10 let nahradí současný stav. Studie nabízí to nejlepší pojetí předprostoru terminálu včetně bezprostředních návazností a návrhu zástavby,“ komentuje studii Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.
Koncepční studie řeší primárně nedostatky současného stavu (jako je špatně odvodněná mostní konstrukce, degradující materiál, neustálé znečišťování a špatně zastřešené autobusové nástupiště) a navrhuje nové řešení, které bude tvořeno jednodušším a pro uživatele přehlednějším prostorem. Cílem rekonstrukce je vytvořit atraktivní místo s náměstím, obchody, stromy a dopravním terminálem, které bude příjemné pro obyvatele sídliště, přestupující, nebo také návštěvníky obchodních center v blízkosti terminálu.
„Černý most je i přes svou nevzhlednost hojně využívaným dopravním uzlem. I proto jsem rád, že se na něj architekti podívali čerstvýma očima, pojali nové řešení velmi zeširoka a navrhují dotvořit tento neatraktivní kus města v moderní veřejný prostor. V okolí terminálu tak snad brzy vznikne příjemné a pohodlné místo pro cestující i místní obyvatele,“ říká řekl Petr Hlaváček, náměstek primátora pro územní rozvoj a územní plán.
Studie byla projednávána s dotčenými subjekty, jako je městská část Praha 14, ROPID, Dopravní podnik Hl. m. Prahy, policie ČR a Odbor dopravy pražského Magistrátu, zároveň byla schválena Radou MČ Prahy 14. Nyní bude dále doplněna o dopravní posouzení, které posoudí proveditelnost a dopady navržených úprav na ulici Chlumecká a Ocelkova.
„Studie řeší neutěšený stav terminálu, který nefungoval od jeho vzniku v roce 1998. Nejenže se tím zpřehlední a zkultivuje prostor pro cestující, ale nově bude provázán s přilehlou čtvrtí, kde žije okolo 15 000 Pražanů, a ti tak získají i nové náměstíčko. Výhodu to má i pro autobusy, které nově projedou terminálem rychleji a plynuleji,“ říká Adam Scheinherr, náměstek pro dopravu a doplňuje: „celková rekonstrukce by měla být zahájena v horizontu 10 let. Do té doby bude postupně probíhat realizace rychlých opatření, které mají za cíl přinést alespoň provizorní kultivaci terminálu. Již nyní se např. započalo s postupnou záchranou mostní konstrukce, která prodlouží její životnost o 10–15 let, či doplněním nového informačního systému na autobusových zastávkách.“
Celá studie vznikala ve spolupráci s obyvateli Prahy a cestujícími, kteří denně terminál využívají. „Koncepční studie terminálu na Černém Mostě byla představena a prokonzultována s veřejností přímo v lokalitě. Lidé se mohli autorů doptat na konkrétní změny a zároveň podat připomínky, které byly do finálního návrhu zapracovány,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel IPR.
|
články
|
30. 10. 2022
|
1. místo ve vyzvané architektonické soutěži: KOLÍNSKÝ KLÁŠTER
Kolínský klášter – centrum spirituality a duchovních cvičení z.ú., uspořádal ideovou koncepční soutěž o podobu budoucího rozvoje kláštera.
Cílem rekonstrukce je záchrana cenné historické stavby kláštera kapucínů a také pokračování v klášterním provozu. Má vzniknout nová typologie, která na základě mnohaletých zkušeností s aktuálním provozem pomůže vybudování evropsky významného duchovního centra.
|
ocenění
|
1. 10. 2022
|
3. místo ve veřejné architektonické soutěži: REKONSTRUKCE BÝVALÉ VĚZNICE V UHERSKÉM HRADIŠTI
Předmětem soutěže byla proměna bývalého justičního paláce v Uherském Hradišti. Památkově chráněný areál bývalé věznice – budova s kaplí okolo druhého nádvoří, další stavby a ohradní zeď.
Areál budov bývalé věznice Uherského Hradiště má být využit pro dva základní okruhy funkční náplně.
1. Okresní soud v Uherském Hradišti, Okresní státní zastupitelství v Uherském Hradišti, Probační a mediační služba ČR, pracoviště Uherské Hradiště a 2. „Muzeum totality“.
|
ocenění
|
23. 9. 2022
|
NOVÝ HLAVÁK – Byli jsme vybráni mezi pět architektonických týmů
Dne 13. a 14. září proběhlo v rámci zadávacího řízení se soutěžním dialogem „Nový Hlavák“ na revitalizaci parku Vrchlického sady, novostavbu tramvajové trati Muzeum – Bolzanova a rekonstrukci nové odbavovací haly Hlavního nádraží zasedání odborné komise nad metodikami přístupu přihlášených architektonických týmů. Z 26 přihlášených vybrala komise pět architektonických týmů, které postupují do další fáze soutěžního dialogu.
O účast v soutěžním dialogu projevilo v červnu 2022 zájem 26 architektonických ateliérů z Česka i zahraničí, 24 z nich následně podalo i své metodiky přístupu a portfolia, které hodnotící komise v průběhu září posuzovala. Během dvoudenního zasedání pak na jejich základě vybrala pět architektonických týmů, které postupují do dalšího kola zadávacího řízení. Vybrané týmy se osobně představí i veřejnosti, a to na setkání 7. října od 19.00 hod. v prostorách pražského CAMPu za účasti představitelů zadavatelů a odborné poroty.
Do dalšího kola soutěže postoupil nizozemský ateliér West 8, dánské studio Henning Larsen Architects, konsorcium českého ateliéru Chybik+Kristof Architects a amerického studia Civitas, dále konsorcium českého studia re:architekti, italského ateliéru baukuh studio associato a italského studia Yellow Office a konsorcium španělského ateliéru Miralles Tagliabue EMBT S.L.P. a české pobočky španělského architektonického ateliéru OCA Arquitectos.
|
ocenění
|
21. 9. 2022
|
1. místo ve veřejné architektonické soutěži: LIBEREC – PAPÍROVÉ NÁMĚSTÍ
Předmětem soutěžního dialogu byl návrh urbanistického a funkčního řešení oblasti tzv. Papírového náměstí, která je v současnosti vnitřní periferií statutárního města Liberec.
Okolí tzv. Papírového náměstí je jednou z nejcennějších lokalit v samém srdci města Liberec. Jeho jedinečná urbanisticky rostlá struktura je poslední vzpomínkou na „starý“ Liberec – žádnou podobnou čtvrť již město nemá. V současné podobě se však jedná o rozbité torzo městské čtvrti bez většího množství stálých obyvatel.
Vítěz soutěžního dialogu bude mít za úkol připravit celkovou představu rozvoje v podobě „masterplanu“, který vedle urbanisticko-architektonických principů představí i principy vedoucí k zajištění plánovaného užívání a regulaci městské i soukromé výstavby. Na jeho základě pak vznikne podrobná Územní studie řešeného území (sloužící i jako podklad pro změnu územního plánu) a architektonicko-krajinářský návrh Městských teras. Ten bude dále rozpracován do podoby kompletní projektové dokumentace a následné realizace.
|
ocenění
|
8. 4. 2022
|
1. místo ve veřejné architektonické soutěži: CUKROVAR – NOVÉ CENTRUM ŠLAPANIC
Předmětem soutěže byl návrh urbanistického řešení lokality budoucího nového pólu centra Šlapanic na území bývalého Cukrovaru a jeho okolí, integrující návrh rekonstrukce objektu bývalé sýpky na společenské centrum.
|
ocenění
|
18. 3. 2022
|
3. místo ve veřejné architektonické soutěži: NOVÝ MOST PŘES ŘEKU SVITAVU, Brno
|
ocenění
|
11. 2. 2022
|
Výroba kašny před radnici v Lázních Bělohrad
Probíhá výroba kašny, která bude osazena před novou radnici v Lázních Bělohrad, jejíž stavba se pomalu dokončuje. Autorkou kašny je Monika Immrová.
|
stavba
|
9. 12. 2021
|
re:architekti a CBArchitektura – přednáška „Jak vyhrát architektonickou soutěž“
Přednáška v kině Světozor: DIALOGY: re:architekti a CBArchitektura
V prosincové přednášce spolku KRUH vystoupí David Pavlišta, architekt a spoluzakladatel kanceláře re:architekti, a architekt Tomáš Zdvihal, který spoluzakládal spolek CBArchitektura. Ve společném dialogu otevřou téma architektonických soutěží.
Přednáška „Jak vyhrát architektonickou soutěž“ se uskuteční ve čtvrtek 9. prosince v kině Světozor v Praze.
Těšíme se, že se k nám připojíte!
Vstupné k dostání v kině Světozor.
|
přednáška
|
25. 7. 2021
|
1. místo v architektonické soutěži: NOVÁ ZÁKLADNÍ ŠKOLA PRO UHŘÍNĚVES
|
ocenění
|
10. 6. 2021
|
Slavnostní otevření altánu Úsilné / Vosleno
|
stavba
|
19. 4. 2021
|
Stavba radnice v Lázních Bělohrad zahájena!
Soutěž 2017,
DUR 2018,
DSP 2019,
DPS 2020,
tendr 2020/21,
zahájení stavby 04/2021.
Součástí novostavby radnice je také rekonstrukce Náměstí K. V. Raise.
|
stavba
|
31. 3. 2021
|
Stavba altánu v Úsilném je dokončena
Návrh altánu na plácku „Pod Kaštany“ vzešel z architektonické koncepce obce zpracované zpracované již v roce 2013. Má sloužit jako zázemí pro konání obecních slavností. Další stavbou na tomto místě má být spolkový dům s velkým obecním sálem.
|
stavba
|
19. 3. 2021
|
Byli jsme vybrání do 2. kola architektonické soutěže na novou školu v Uhříněvsi
Rada MČ Praha 22 na svém středečním zasedání schválila účastníky druhého kola architektonické soutěže na novou školu v Uhříněvsi.
|
ocenění
|
27. 10. 2020
|
Zpracováváme koncepční studii autobusového terminálu Černý Most
Černý Most je zajímavým úkolem, protože spojuje témata identity města Prahy (skrze svou roli brány do města), identity sídliště skrze svou roli centra v každodennosti místních obyvatel, tak otázky nakládání s téměř současnou architekturou v šíři morálních, estetických a environmentálních aspektů.
Získali jsme 1. místo ve výběrovém řízení Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).
|
články
|
23. 9. 2020
|
PECHA KUCHA NIGHT PRAGUE – o hledání Gahurova ducha
Ondřej Synek vystoupil za ateliér re:architekti v rámci 70. Pecha Kucha Night Prague. Tématem byl průběh soutěžního dialogu během soutěže na rekonstrukci velkého kina ve Zlíně, kterou jsme vyhráli. Na odkazu níže se můžete podívat na video.
|
přednáška
|
2. 9. 2020
|
1. místo ve veřejné architektonické soutěži: VELKÉ KINO MODERNÍHO ZLÍNA
Vítězství v mezinárodní soutěži. Předmětem soutěže byla revitalizace objektu Velkého kina ve Zlíně navrženého architektem Františkem Lydie Gahurou a postaveného firmou Baťa v roce 1933. Ve své době šlo o největší biograf v tehdejším Československu, s počtem 2270 míst pro diváky. Záměrem soutěže bylo vytvoření podmínek pro kino v optice potřeb města 21.století.
Architektonická soutěž byla vedená formou soutěžního dialogu.
|
ocenění
|
26. 8. 2020
|
Dokončuje se 1. etapa rekonstrukce ve Vimperku
Intenzivní stavební práce probíhají v ul. 1. máje ve Vimperku, pokládají se dlažby chodníků, připravuje se výsadba stromů. Do zimy bude 1. etapa dokončena.
|
stavba
|
22. 5. 2020
|
Hasičárna v Úsilném je dokončena.
Na podzim 2019 byla slavnostně otevřena hasičská zbrojnice v Úsilném u Českých Budějovic, jenž vzešla z architektonické koncepce obce, kterou jsme pro Úsilné – Voselno zpracovali v roce 2013. Fotografie od Ondřeje Boušky.
|
stavba
|
24. 4. 2020
|
1. místo ve veřejné architektonické soutěži: MATEŘSKÁ ŠKOLA ČERVENÝ VRCH
|
ocenění
|
6. 4. 2020
|
Začala rekonstrukce ul. 1. máje ve Vimperku
S příchodem jara byly zahájeny první stavební práce na rekonstrukci 1. etapy páteřní ulice Vimperka, které byly vyprojektovány dle Územní studie Veřejná prostranství Vimperk – ulice 1. máje a Pivovarská. Většina stavebních prací by měla proběhnout v letošním roce, v okolí ZŠ T.G.Masaryka by rekonstrukce měla být hotova v roce 2021.
|
stavba
|
19. 2. 2020
|
Začala rekonstrukce Bezručovy ulice v Děčíně
V polovině února začala další stavba na základě projektu územní studie Obnova historické části Podmokel – úsek X.5 rekonstrukce Bezručovy ulice. Jedná se o první úsek z tzv. běžné ulice. V ulici bude nově vysázeno 7 kultivarů akátů. Dopravní režim zóna 30 km/h, obousměrný provoz, podélné parkování.
|
stavba
|
16. 12. 2019
|
Zkušební provoz nového autobusového nádraží
V Mnichově Hradišti byl spuštěn zkušební provoz nového autobusového nádraží – přestupního terminálu veřejné dopravy. Městu se tak podařilo zrealizovat přesun autobusového nádraží z náměstí k nádraží, který byl zanesen už v územním plánu z 50. let. Nově uvolněné náměstí je možné nyní zrekonstruovat. Od architektonické soutěže se podařilo stavbu zrealizovat za necelé 3 roky.
|
stavba
|
29. 10. 2019
|
2. místo ve dvoukolové urbanistické soutěži: NOVÉ POLYFUNKČNÉ CENTRUM OBCE MILOSLAVOV
|
ocenění
|
26. 10. 2019
|
Slavnostní otevření hasičské zbrojnice v Úsilném
|
stavba
|
25. 10. 2019
|
1.místo ve vyzvané architektonické soutěži: „CENTRUM STATENICE“
|
ocenění
|
17. 10. 2019
|
1.místo ve vyzvané architektonické soutěži: „URAN – revitalizace fasády“
|
ocenění
|
7. 10. 2019
|
2. místo ve veřejné architektonické soutěži: CENTRA OBCE STŘEDOKLUKY
|
ocenění
|
11. 6. 2019
|
odměna ve veřejné architektonické soutěži: KOMUNITNÍ CENTRUM ŘÍČANSKÝ MLÝN
|
ocenění
|
17. 3. 2019
|
1.místo ve vyzvané architektonické soutěži „Výstavba bytového komplexu Andromeda“
Zadavatel: Andromeda Invest, s.r.o.
|
ocenění
|
5. 3. 2019
|
David Pavlišta vyhrál konkurz na městského architekta statutárního města Jablonce nad Nisou.
„ … Městským architektem Jablonce se stal mladý renomovaný architekt David Pavlišta. S agendou začne už v dubnu. … „Hledali jsme odborníka, který bude mít komplexní a koncepční přístup k úkolům a smysl pro detail,“ poznamenal primátor Jablonce Milan Kroupa. … Do dvoukolového výběrového řízení se přihlásilo osm uchazečů, do druhého kola postoupili čtyři. …“
|
veřejná činnost
|
2. 10. 2018
|
3.místo v architektonické soutěži: „Sociálně zdravotní komplex Červený kopec“
Zadavatel: Statutární město Brno
|
ocenění
|
14. 6. 2018
|
2.místo v otevřeném soutěžním dialogu „Kulturák 2“ Neratovice
Zadavatel: Město Neratovice
„Město Neratovice vyzvalo architekty, aby hledali způsob, jak oživit místní Společenský dům, který v současnosti působí spíše jako symbol dob minulých, labyrint chodeb a funkcí. Cílem bylo spolu s architekty nalézt řešení a směr, kterým by se do budoucna mohl dům ubírat. Do soutěžníího dialogu se přihlásilo 25 týmů, z nichž se 16 účastníků odevzdalo myšlenkový koncept, z nichž odborná ve dvou kolech vybrala 4 týmy, které vyzvala k dopracování návrhu a ocenila je.“ Studio re:architekti se umístilo na 2. místě.
|
ocenění
|
7. 6. 2018
|
DOMY, STROMY + MY, cyklus přednášek o malých městech v Moravských Budějovicích
Veřejná architektura – O vztahu architekta a politika, veřejného zadavatele. Na několika příkladech z naší praxe ukážeme různé formy spolupráce mezi architektem a představiteli samosprávy.
O architektonických soutěžích, zákonu a o zadávání veřejných zakázek, politicky motivovaných rozhodnutích ovlivňující práci architekta, o rozdílech mezi soukromým a veřejným zadavatelem… Vše ukázáno na konkrétních příkladech z naší práce.
V rámci cyklu 7.6.2018 přednášel David Pavlišta.
|
přednáška
|
19. 1. 2018
|
3.místo v architektonické soutěži: „NOVÁ RADNICE MĚSTA LÁZNĚ BĚLOHRAD“
|
ocenění
|
4. 12. 2017
|
REFLEXIE ARCHITEKTÚRY, cyklus přednášek na Fakultě architektury STU Bratislava
„Projekt Reflexie architektúry sa zameriava na súčasnú architektúru s dôrazom na aktuálnu architektonickú diskusiu. Projekt vznikol na jar v roku 2016 na pôde Fakulty architektúry STU v rámci prípravy predmetu Súčasné trendy v architektúre, ktorý je určený poslucháčom posledného ročníka štúdia. Projekt si od samého začiatku kládol za cieľ nielen rozšíriť sylaby predmetu, ale najmä vytvoriť otvorenú komunikačnú platformu medzi akademickým prostredím, protagonistami súčasnej architektúry a verejnosťou, a tak zvýšiť povedomie o architektúre aj v radoch širokej verejnosti. Ambíciou projektu je preto zasadiť aktuálnu architektonickú diskusiu do širšieho kultúrneho, ekonomického, historického a geografického kontextu a pritom upozorniť na vnútorné architektonické súvislosti ako aj na bezprostredné prepojenie architektúry a spoločnosti. Projekt približuje aktuálne trendy, významné osobnosti, školy či zoskupenia. Zameriava sa na odkrývanie javov a procesov, čo stoja v pozadí vzniku súčasnej architektúry, respektíve ju priamo ovplyvňujú.“ V rámci cyklu 12.4.2017 přednášel Michal Kuzemenský.
|
přednáška
|
30. 11. 2017
|
ARCHITEKT V PRAXI, cyklus přednášek na Fakultě architektury VUT Brno
V rámci přednáškového cyklu ‚Architekt v praxi‘ se ve čtvrtek 30. listopadu 2017 v 17:00 hodin uskutečnila v místnosti A118 na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně, Poříčí 5 přednáška Ondřeje Synka.
|
přednáška
|
25. 9. 2017
|
1.místo v architektonické soutěži: „PARKOVACÍ DŮM A OKOLÍ SÍDLA LIBERECKÉHO KRAJE“
zadavatel: Liberecký kraj
|
ocenění
|
20. 9. 2017
|
rozhovor pro TV Polar, pořad „HOST DNE“, téma: Řešení prostoru v centru Opavy
Ondřej Synek hovoří s redaktorkou regionální televize Polar R.E. Orlíkovou v pořadu HOST DNE na téma „Úpravy v centru Opavy“ týkajícího se projektu Vize za Slezanku.
|
rozhovor, TV
|
25. 5. 2017
|
1.místo ve vyzvané architektonické soutěži: „OBNOVA JIRÁSKOVA NÁMĚSTÍ V PLZNI“
zadavatel: Nadace Proměny Karla Komárka
|
ocenění
|
24. 5. 2017
|
3.místo v architektonické soutěži: „ŠKOLA A SPORTOVNÍ HALA VE STARÉM PLZENCI“
vypisovatel: Město Starý Plzenec
|
ocenění
|
19. 4. 2017
|
re:architekti: Obnova Podmokel
Výstava ve foyer Městského divadla v Děčíně, na které byly představeny celkové plány a vizualizace veřejných prostranství i detailní projekt opravy Husova náměstí a dolní části ulice Prokopa Holého, kde by se stavební práce měly naplno rozeběhnout již toto léto.
|
výstava
|
3. 3. 2017
|
1.místo v architektonické soutěži: „AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ MNICHOVO HRADIŠTĚ“
zadavatel: město Mnichovo Hradiště
|
ocenění
|
15. 2. 2017
|
Zlarý řez: VENKOV – COUNTRYSIDE. No. 39. 2016. ISSN 1210-4760
|
časopis
|
31. 1. 2017
|
PRŮVODCE ARCHITEKTUROU / JIHOČESKÝ KRAJ A HORNÍ RAKOUSKO
„Dvojpublikace průvodce architekturou se zabývá veřejnými stavbami, které vznikly po roce 1990 v menších obcích a městech Jihočeského kraje a Horního Rakouska. Nesleduje primárně jejich estetické kvality, ale zaměřuje se na ty realizace, které vznikly na základě architektonické soutěže, nebo jsou vyústěním dlouhodobé koncepční spolupráce samosprávy s architektem. Výsledkem je výběr 75 komunálních staveb různých měřítek a typologií (radnice, požární zbrojnice, školy, márnice, návsi, kotelny, či sběrné dvory), které by měly sloužit jako příklady hodné následování. Průvodce je určen komukoliv, koho zajímá současná architektura stavěná z veřejných rozpočtů a má nějakým způsobem možnost ovlivnit proces jejího vzniku. Vybízí ho k návštěvě konkrétních veřejných staveb a veřejných prostranství a poskytuje o nich důležité informace a data (např. způsob výběru architekta, užitná plocha, nebo investiční náklady).“
Vydavatel: CBA architektura, náklad 500ks, ISBN 978-80-906572-0-5, publikovaná stavba: Sportovní klub Voselno
|
kniha
|
16. 1. 2017
|
“To tu ještě nebylo, lidé diskutovali o studii přímo s architekty“ – PRACHATICKÝ deník.cz
Autor textu a fotografií Miroslav Fuchs / Deník popisuje účast ateliéru re:architekti s občany města. Odkaz na celý článek níže.
|
noviny
|
2. 12. 2016
|
Nominace na PIRANESI AWARD
|
ocenění
|
22. 11. 2016
|
NORMA SPACE – Přednáška v cyklu Spolupráce\\ Martin Jančok – Ondřej Synek
O dialogu v čase s autory významných staveb při jejich rekonstrukci s Martinem Jančokem (Plural) a Ondřejem Synkem (re:architekti).
První přednáška v galerii NORMA SPACE ze série Spolupráce představí typ „mezi-časové“ spolupráce, kdy se současný architekt ocitá v nepřímém dialogu s autorem budovy, kterou rekonstruuje. Re: architekti se před nedávnem zúčastnili projektu BUILDING UPON BUILDING, v rámci kterého řešili dostavbu gymnázia J.K.Tyla v Hradci Králové od Josefa Gočára. Martin Jančok se dlouhodobě zabývá obnovou neologické synagogy v Žilině od Petra Behrense.
Jak se projevuje konfrontace s ikonickými architekty v samotném procese návrhu představí v přednáškách a rozvinou v moderované diskusi s moderátorkou radia Vltava Jaroslavou Haladovou.
|
přednáška
|
29. 8. 2016
|
3.místo v architektonické soutěži: „AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ KLADNO“
zadavatel: statutární město Kladno
|
ocenění
|
14. 7. 2016
|
Nominace na cenu Architekt roku 2016
Michal Kuzemenský je nominován na cenu Architekt roku 2016. Zdůvodnění poroty (Josef Pleskot, Adam Gebrian, Antonín Novák, Regina Loukotová, Osamu Okamura) k nominaci:
„V posledních pěti letech se spolu s Ondřejem Synkem intenzivně věnuje ateliérové výuce na Fakultě architektury ČVUT v Praze a výsledky jejich studentů hovoří za vše. Mnoho ocenění v nejrůznějších studentských soutěžích je jen průvodním jevem příkladné práce, kterou na fakultě odvádějí. Mj. důsledně zavěšují veškerou svou činnost s ateliérovou výukou spojenou na vlastní blog, kde si lze prohlédnout průběh činnosti uvnitř jejich ateliéru – od zadání přes konzultace až po výsledky. Vše je doplňováno články s obecnějším zamyšlením.
Kromě toho vytvořil před pěti lety s o generaci mladšími kolegy úspěšnou architektonickou kancelář re:architekti, která se zabývá celou škálou projektů. Jejich systematická práce pro obec Úsilné byla porotou vybrána mezi užší nominace na cenu Architekt obci 2016 za dlouhodobou spolupráci mezi architekty a samosprávou, která je prospěšná a důležitá především pro kvalitu života a kulturní rozvoj obyvatel a celé společnosti.“
Ostatní nominovaní: Marcela Steinbachová, Zdeněk Sendler, Ivan Kroupa, Yvette Vašourková a Igor Kovačević
Cena Architekt roku je udělována osobě či osobám, které se v uplynulém období 5 let svým inovativním přístupem významně zasloužily o architekturu v České republice konkrétními tvůrčími či organizačními činy a to jak na poli návrhu domů, stavby měst a tvorby krajiny ale i skrze teoretickou, vzdělávací, propagační, publikační a popularizační práci. Součástí slavnostního vyhlášení výsledků bude také udělení ceny Architekt obci, tandemu architekt – obec, který se významně zasloužil o rozvoj veřejného prostoru.
|
ocenění
|
5. 3. 2016
|
přednáška „Promýšlet město“
„Promýšlet město – první z přednášek volného pásma Architektura v prostoru, přednášek o architektuře pro veřejnost. Architekt Ondřej Synek přednášel v prachatické vile J. N. Krale. Za podpory Nadace české architektury“ pořádala organizace Prostor Prachatice.
|
přednáška
|
28. 1. 2016
|
UKG Podmokly – výstava a přednáška o návrhu v Podmoklech v rámci 150. ukradené galerie
|
přednáška, výstava
|
19. 1. 2016
|
text pro katalog a výstavu UMPRUM ATTACK
Michal Kuzemenský, text pro katalog a výstavu a UMPRUM ATTACK, str. 55/56, © Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, 2016, ISBN 978-80-86863-84-9
„Katalog představuje výběr studentských prací, které vznikly v průběhu minulého školního roku. Vystavovatelé byli vybráni podle klíče tu většího, tu menšího ataku (rozuměno pozitivně, ale vyhraněně) směrem k oboru, médiu či konvenci a současnému světu vůbec. V rámci katalogu jsou rovněž publikovány texty vybraných kriticky a pozitivně vyhraněných osobností, často se zahraniční zkušeností, které se zamýšlejí nad stávajícím systémem výuky a situací absolventů (Dominika Applová, Helena Doudová, Vlastimil Havlík, Pavel Hnilička, Matěj Chabera, Ondřej Chorý, Olo Křížová, Michal Kuzemenský, Petra Matějovičová, Aleš Najbrt, Petr Nový, Sylva Petrová, Tomáš Pospiszyl, Veronika Ruppert, Evžen Šimera, Alan Záruba). Záměrem koncepce je přinést škole zpětnou vazbu a současně aktivovat vzájemnou interakci školy a vnějšího prostředí. Výstava UMPRUM ATTACK měla předpremiéru v Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace, kde bylo soustředěno do jednoho „Attack environmentu“ vše. Václav Jirásek pak nasnímal tento celek, který mohl připomínat kabinet kuriozit, surreálné prostředí, scénografii imaginárního prostoru. Jeho působivost spočívala hlavně v tom, že se zde v jednom prostoru koncentrovalo to nejdůležitější, co UMPRUM charakterizuje – totiž vzájemné ovlivňování a výměna energie mezi studenty samými, která je neřízená, ale o to bezprostředně intenzivnější.“
|
text
|
22. 10. 2015
|
přednáška „O důležitosti Plánu“ v rámci cyklu Život v architektuře
Ida Chuchlíková – přednáška „O důležitosti Plánu“ v rámci cyklu Život v architektuře pořádaná občanským sdružením Umění do Znojma.
|
přednáška
|
10. 10. 2015
|
veřejná diskuse v rámci festivalu 4+4 DNY V POHYBU
„JAK NIC NECHTÍT, ANEBO JAK CHTÍT PŘÍLIŠ MNOHO? TO ZAKÁZANÉ SLOVO REGULACE. Diskuse s Adamem Gebrianem a jeho hosty, Desfourský palác, v rámci 4+4 DNY V POHYBU – 20. Mezinárodní festival současného umění, Praha.
4+4 dny v pohybu vás zvou na moderovanou diskusi v sobotu 10. října v 18.00, jejímž předmětem bude development a jeho regulace. Odlišná role soukromých a veřejných investorů. Tvorba podmínek, mantinelů, ve kterých se má rozvoj města odehrávat. Hosté se pokusí hledat odpovědi např. na otázky: Jakým způsobem má veřejný sektor určovat podmínky, které platí i pro ten soukromý? Jaká je, nebo by měla být role představitelů města ve vztahu k vystavěnému prostředí? Pouze regulativní, usměrňující, nebo i proaktivní, tedy vytvářející standard pro ostatní? Jak vidí svoji vlastní roli v těchto procesech?
Diskutovat bude trojice architektů a politik: prof. Miroslav Šik působící dlouhodobě na ETH V Curychu, Michal Kuzemenský ze studia re:architekti, vedoucí ateliéru na FA ČVUT, Jaroslav Zima partner architektonické kanceláře D3A, Matěj Stropnický pražský zastupitel za Trojkoalici, člen předsednictva Strany zelených, náměstek primátorky pro územní rozvoj.“
|
veřejné vystoupení
|
22. 9. 2015
|
přednáška BYDLENÍ S ALZHEIMEREM v rámci „…JAKO NA SMRT!“
O zradě paměti, kouzlu nepaměti a neposledních věcech člověka …JAKO NA SMRT!Mezinárodní festival filmů, divadla, literatury, hudby a výtvarného umění
s tématikou Alzheimerovy choroby 21.—24. září 2015
„Odborníci jako o závod hovoří na téma Zrada paměti, kouzlo nepaměti a neposlední věci člověka: ZPRÁVA O STAVU – Martina Mátlová, Česká alzheimerovská společnost; SÁHNOUT SI NA PAMĚŤ – Michala Kolářová, Národní ústav duševního zdraví; STOPAŘI VZPOMÍNEK – Karel Ježek, Laboratoř experimentální neurofyziologie – Lékařská fakulta UK v Plzni; BRÁT V ÚVAHU – Jarka Švarcbachová, Terapeutické centrum a denní stacionář Seňorina; USEDNOUT KE STOLU – Dana Hradcová, program Bon appetit; KÁJO, ZAVOLEJ – Alena Krásná, Centrum Elpida – Linka seniorů; JAK SE V DOMĚ NEZTRATIT – Irena Šestáková, Fakulta architektury ČVUT; BYDLENÍ S ALZHEIMEREM – Ondřej Synek, David Pavlišta a Michal Kuzemenský, re: architekti; KMOTŘIČKA SMRT A OBCHODNÍ CESTUJÍCÍ – Ondřej Nezbeda a Jakub Hein, Domácí hospic Cesta domů.
BYDLENÍ S ALZHEIMEREM. Průřez prací studentů, zahraničních příkladů i současných návrhů ateliéru re:architekti zabývajících se tématem stáří a ztráty paměti. ONDŘEJ SYNEK, architekt, absolvent pražské AVU, asistent ve školním ateliéru Kuzemenský & Synek. DAVID PAVLIŠTA, architekt, absolvent Fakulty umění a architektury v Liberci. Architektonickou praxi absolvoval u prof. Martina Rajniše. MICHAL KUZEMENSKÝ, architekt, absolvent pražské ČVUT, vedoucí ateliéru Kuzemenský & Synek na Fakultě architektury ČVUT. re:architekti je architektonický ateliér, který se zabývá tématy patřičnosti a přiměřenosti v architektuře. V loňském roce byl oceněn ve dvou architektonických soutěžích na návrh bydlení pro seniory a Alzheimer centra.“
|
přednáška
|
1. 9. 2015
|
BUILDING UPON BUILDING
re:architekti byli vybráni kurátory J.Engels & M.Grootveld ke zpracování návrhu extenze gymnázia v Hradci Králové od Josefa Gočára. Cílem kurátorského počinu bylo zmapovat různé přístupy k extenzím budov, jako dialog současných a minulých architektů. Koláž současného města. K prozkoumání tématu byla vybrána architektonická studia či autoři napříč Evropou. Výsledek je shrnut do knihy BUILDING UPON BUILDING. Kniha vyšla jako jubilejní číslo FORUM magazine. V odkazu je popis celého kurátorského záměru.
|
kniha
|
8. 10. 2015
|
přednáška na konferenci Freshlatino 2, Institut Cervantes v Praze
|
přednáška
|
12. 12. 2014
|
1.místo v architektonické soutěži: „DŮM S PEČOVATELSKOU SLUŽBOU V SEZIMOVĚ ÚSTÍ“
vypisovatel: Město Sezimovo Ústí
|
ocenění
|
1. 12. 2014
|
text do časopisu ARCH 12/2014
U příležitosti svého členství v porotě mezinárodní architektonické soutěže „Městský úřad v Leopoldově“ napsal Michal Kuzemenský text pro slovenský časopis ARCH. V časopise byly publikovány výsledky soutěže a tento autorský text.
|
časopis, text
|
27. 6. 2014
|
3.místo v architektonické soutěži „SPORTOVNÍ CENTRUM CHRUDIM“
vyhlašovatel: Město Chrudim
|
ocenění
|
22. 6. 2014
|
3.místo v architektonické soutěži „CENTRUM PRO SENIORY V TÁBOŘE“
vyhlašovatel: Město Tábor
|
ocenění
|
1. 1. 2014
|
antologie Česká a slovenská architektura 1971-2011, Eds. Jiří Ševčík, Monika Mitášová
str. 218/219 NOVÁ ČESKÁ PRÁCE, text a manifest, antologie Česká a slovenská architektura 1971-2011, Eds. Jiří Ševčík, Monika Mitášová, Nakladatel: Akademie výtvarných umění v Praze, Vědecko-výzkumné pracoviště, ve spolupráci se SNG v Bratislavě a VŠVU v Bratislavě, ISBN: 978-80-87108-28-4, Formát: 954 stran, 24 x 16,4 cm, česky a slovensky, Rok vydání: 2013 (1. vydání), Cena: 500 Kč
|
kniha
|
10. 4. 2014
|
přednáška v rámci: Dům / Dom: česko-polský architektonický půlmaraton, FA ČVUT, Praha
|
přednáška
|
10. 4. 2014
|
přednáška na Jarní konferenci 2014 AUÚP, kulturní centrum Svoboda, Cheb
|
přednáška
|
21. 11. 2013
|
vystoupení na Pecha-Kucha Night Bratislava vol.25
Michal Kuzemenský mluvil 20 x 20 sekund v Bratislavě.
|
veřejné vystoupení
|
31. 5. 2013
|
přednáška z cyklu „Tištěná architektura“
O ročence české architektury 2011-2012, jejímž byl kurátorem, mluvil Michal Kuzemenský.
|
přednáška
|
21. 5. 2013
|
1.místo v architektonické soutěži “ ŘEŠENÍ OBNOVY HISTORICKÉ ČÁSTI PODMOKEL“
vypisovatel: Statutární město Děčín
|
ocenění
|
8. 5. 2013
|
Rozhovor pro Český rozhlas, Radio Wave, pořad Bourání, redaktor: Adam Gebrian
„Hostem 135. dílu Bourání byl architekt a vysokoškolský pedagog Michal Kuzemenský, který již v Bourání jednou vystoupil, a to před zhruba čtyřmi lety.
Tentokrát byla tématem našeho rozhovoru ročenka české architektury od nakladatelství Prostor, která nedávno vyšla a Michal byl jejím kurátorem. Tedy autorem, který vybíral sestavu v ní publikovaných domů.
Mluvili jsme o procesu výběru, zpracování dat zaslaných architekty, o faktu, že architekti častokrát neplní zadání, které stanovil někdo jiný. Ale došlo i na závažnější témata, především na neexistenci zpětné vazby, malé množství vzájemné kritiky i na nulovou podporu státu právě počinům, jako je ročenka architektury. V úplném závěru rozhovoru pak zazněly věci, které dosud nikdo příliš neotevřel.“
|
rozhlas, rozhovor
|
28. 4. 2013
|
časopis RESPEKT 18/2013, recenze Ročenky české architektury 2011-2012
Karolina Vránková recenzuje ročenku české architektury 2011-2012, autora Michala Kuzemenského. Recenzi si lze přečísl v přiloženém odkazu – níže.
|
časopis, recenze
|
24. 4. 2013
|
rozhovor pro ČT24, pořad „Před půlnocí“, redaktor: Petr Vizina
Petr Vizina hovořil s Michalem Kuzemenským nejen o práci na ročence české architektury 2011-2012.
|
rozhovor, TV
|
18. 4. 2013
|
ROČENKA ČESKÉ ARCHITEKTURY 2011-2012
Ročenka české architektury pravidelně informuje o aktuální situaci a vývoji oboru nejen odbornou, ale především laickou veřejnost a přináší podněty k inspiraci a veřejné diskusi. Pro zájemce ze zahraničí pak ročenka slouží jako stručný přehled soudobé české architektonické scény. Výběr publikovaných staveb provádí vždy jedna osobnost z prací nabídnutých vyzvanými architekty.
Kurátorem ročenky 2011-2012 byl vybrán Michal Kuzemenský. V pořadí již 13.ročenku vydalo nakladatelství PROSTOR, ISBN 978-80-87064-13-9
|
kniha
|
18. 3. 2013
|
rozhovor pro EARCH.CZ
Michal Jedlička vedl s Michalem Kuzemenským a Ondřejem Synkem rozhovor o ateliéru, který vedou na Fakultě architektury ČVUT. O motivaci učit. O metodě atelieru. O smyslu vzdělání. O potřebě klást si otázky.
|
rozhovor, www
|
1. 3. 2013
|
vystoupení na Pecha-Kucha Night Plzeň
|
veřejné vystoupení
|
6. 9. 2013
|
časopis Art&Antiques 09/2013, recenze Ročenky české architektury 2011-2012
Karolina Jirkalová recenzuje ročenku české architektury 2011-2012, autora Michala Kuzemenského. Recenzi si lze přečísl v přiloženém odkazu – níže.
|
časopis, recenze
|
3. 6. 2013
|
časopis STAVBA 2/2013, recenze Ročenky české architektury 2011-2012
Petr Irinkov a Oldřich Ševčík recenzují ročenku české architektury 2011-2012, autora Michala Kuzemenského. Recenzi si lze přečísl v přiloženém formátu pdf – níže.
|
časopis, recenze
|
21. 6. 2012
|
1.místo v architektonické soutěži „ÚZEMNÍ PLÁN MĚSTA HOSTOMICE“
|
ocenění
|
1. 5. 2012
|
ČESKÝ URBANISMUS, re:urbanismus Architektonická koncepce města, ERA21 5/2012, str.43
|
články
|
1. 12. 2011
|
přednáška v experimentálním prostoru Nod/ROXY
„Co to je architektonická pracovní platforma re: ? Jak vznikla? Kdo jsou její lidé? Jaké jsou jejich motivace? Co dělají? Jak to dělají? Jaké jsou výsledky práce? Co plánují? Co neplánují? O tom bude re:přednáška.“
Večer se členy pracovní architektonické platformy re:, která se zformovala během workshopu ve Vodňanech. Michal Kuzemenský, Ondřej Synek, Jiří Žid, Ida Čapounová, David Pavlišta, Jan Vlach.
|
přednáška
|
17. 10. 2011
|
veřejná diskuse na Polském institutu „Hledání podstaty středoevropského města“
„Seminář se na ústřední téma letošního festivalu Architecture Week 2011 zaměřuje z jiného pohledu – sociologického, antropologického, historického a literárního.
Hledání odpovědi na otázku „Co je středoevropské město?“ se zúčastní mj. zástupci dvou kulturně-společenských časopisů: varšavské Res Publica Nova (Artur Celiński) a brněnského Hostu(spisovatelka Kateřina Tučková) a také známý pražský architekt Michal Kuzemenský. Setkání bude zároveň prezentací společného tematického čísla obou časopisů Central Europe as City.“
|
veřejné vystoupení
|
14. 10. 2011
|
přednáška na konferenci INVENTURA URBANISMU 2011 – re:vize, FA ČVUT v Praze
|
přednáška
|
19. 5. 2011
|
vystoupení na Pecha-Kucha Night Prague vol.23
Ondřej Synek a Michal Kuzemenský mluvili 20 x 20 sekund o workshopu re:vodňany.
|
veřejné vystoupení
|
18. 2. 2011
|
rozhovor pro EARCH.CZ, Hana Vítová „Poznávat malé město“
|
rozhovor, www
|
16. 2. 2011
|
časopis ERA21 1/2011, text „Co že(re) české maloměsto?“
Autorský text o workshopu re:Vodňany, rubrika výzkum, str.48-49.
|
časopis, text
|
16. 2. 2011
|
ERA21 1/2011 téma: ARCHITEKTURA VŠEDNÍHO DNE
Michal Kuzemenský byl kurátorem tematického čísla časopisu ERA21. Vyjma kurátorstí, časopis obsahuje dva autorské texty kurátora: „Zde jsou lvi“ a „Kde domov můj“.
|
časopis
|
1. 6. 2010
|
Města a městečka II – Strategický plán Vodňan aneb kam jdeme, ARCHITEKT 6/2010, str.76
|
články
|